У оквиру пројекта Видљивост и комуницирање реформе јавне управе, подржаном од стране Европске Уније, у Београду је 5. марта 2020. године одржан медиа брифинг у просторијама ЕУ инфо центра на тему учешћа грађана у креирању јавних политика.
Учешће јавности у процесу доношења докумената јавних политика била је тема првог панела, у којем су учествовале Драгана Брајовић и Марија Џивџановић из Министарства државне управе и локалне самоуправе, док је у име Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом са медијима разговарао Данило Родић.
Говорећи о улози и важности цивилног друштва, Родић се најпре осврнуо на слику које цивилно друштво има у јавности истакавши да је она у знатној мери и даље оптерећена предрасудама из недавне прошлости и непрепознавањем изузетне улоге које је цивилни сектор имао у афирмацији идеја као што су владавина права, људска права, мировни покрети и слично.
„Као последицу тога имамо да ми и данас суштински недовољно разумемо улогу и значај цивилног друштва у заједници“, рекао је Родић, и нагласио потребу да „сви уложимо додатне напоре у овом правцу, укључујући и само цивилно друштво које би требало да предузме кораке како би се „вратило“, односно приближило грађанима као њиховој бази.“
Такође, истакао је да је у претходном периоду учињен значајан напредак на нормативном плану кроз успостаљање правног оквира који обавезује органе управе на укључивање грађана и цивилног друштва у процесе израде прописа и докумената јавних политика од најраније фазе њихове припреме, те да су успостављени механизми партиципације које треба учинити што ефикаснијим и делотворнијим у пракси.
Родић је додао да је један од суштинсих доприноса процеса реформе јавне управе то што је тему учешћа грађана у доношењу одлука, а посебно питање сарадње цивилног друштва и управе, ставио на јавну агенду и учинио темом о којој се данас активно разговара, те истакао израду стратешких докумената у овој области као најбољи и најинклузивнији пример сарадње два сектора.
„Од кључне је важности да сарадња два сектора постане системска, односно да она представља стандард у комуникацији и односима, уместо да варира у зависности од сектора и теме“, закључио је представник Канцеларије.
У другом панелу о учешћу грађана на локалном одлучивању говорили су Милица Марковић из Министарства државне управе и локалне самоуправе , Иван Грујић испред Едукационог центра из Лесковца и Владимир Павловић из Београдске отворене школе.
На крају самог брифинга учесници су дискутовали о томе шта је потребно новинарима да би ефикасније извештавали о темама које су везане са креирање јавних политика и учешће грађана у њему.