Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом Владе Републике Србије у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Републике Србије у п у ћ у ј е
Ј А В Н И П О З И В
удружењима и другим организацијама цивилног друштва за предлагање кандидата за чланство у Комисији за решавање притужби у седишту Министарства унутрашњих послова Републике Србије
I О Комисији за решавање притужби у седишту Министарства унутрашњих послова Републике Србије
Законом о полицији („Сл. гласник РС“, бр. 6/16) и Правилником о начину поступања у току притужбеног поступка („Сл. гласник РС“, бр. 54/17) регулисана је контрола рада запослених у Министарству унутрашњих послова (у даљем тексту: Министарство) при вршењу службених задатака путем решавања притужби грађана на њихов рад.
Одредбама члана 234. Закона о полицији предвиђено је да подносилац притужбе може бити свако лице (у даљем тексту: притужилац) које сматра да су му поступањем или пропуштањем запосленог (у даљем тексту: притуженик) при вршењу службених задатака повређена људска и мањинска права и слободе, у року од 30 дана од дана када се притужена радња догодила. Поступак по притужби грађана регулисан је чланом 235. поменутог закона и предвиђа да притужбени поступак спроводи руководилац организационе јединице у којој ради притуженик или лице које он овласти, односно Комисија за решавање притужби (у даљем тексту: Комисија).
Поменутим прописима регулисани су, поред осталог, састав и начин формирања Комисије. У складу са њима, Комисија ради у Већу од три члана које именује решењем министар на период од четири године, са могућношћу поновног избора. Већа су састављена од председника Комисије, члана из Министарства и једног представника јавности.
Законом о полицији је предвиђено да представнике јавности у Комисији у седишту Министрства именује министар на предлог организација стручне јавности и невладиних организација на период од 4 године, док је Правилником о начину поступања у току притужбеног поступка прецизирано да Министарство у сарадњи са надлежним службама за сарадњу са организацијама цивилног друштва припрема предлог за именовање потребног броја представника јавности за чланове Комисије.
Циљ овог јавног позива је да се кроз јаван и транспарентан процес изврши избор кандидата за чланство у Комисији за решавање притужби у седишту Министарства унутрашњих послова Републике Србије из реда представника јавности од којих ће министар унутрашњих послова Републике Србије решењем именовати 5 (пет) чланова.
Именованим члановима Комисије за решавање притужби у седишту Министарства унутрашњих послова Републике Србије из реда представника јавности припaдa нaкнaдa зa рaд нa сeдници Кoмисиje у висини изнoсa днeвницe зa службeнo путoвaњe кoja вaжи зa зaпoслeнe у држaвним oргaнимa, као и накнада за трошкове доласка и одласка са седнице у случају да долазе ван Београда. Накнаду поменутих тршкова врши Министарство унутрашњих послова Републике Србије.
II Kритеријуми за удружења и друге организацијецивилног друштва које могу да предложе кандидата
Удружења и друге оргaнизaциjе цивилнoг друштвa мoгу предложити само једног кандидата под условом да испуњавају следеће критеријуме:
·уписaни су у рeгистaр нajмaњe годину дана прe oбjaвљивaњa oвoг jaвнoг пoзивa.
ПРЕДНОСТИ имају удружења и друге организације које:
·делују у области заштите људских и мањинских права и основних слобода;
III Критеријуми за члана
Кандидат којег удружење или друга организација цивилног друштва предлаже мора да испуњава следеће критеријуме:
·да је држављанин Републике Србије;
·да је члан или ангажован у удружењу, односно организацији која га предлаже;
·да се против њега није водио дисциплински поступак у удружењу, односно организацији.
ПРЕДНОСТИ имају кандидати који:
·поседују искуство у раду радних група и других радних и саветодавних тела које формирају органи државне управе у последње 3 године;
·поседују екпертизу одосно претходно искуство у виду стручних и научних радова и публикација, као и пројектно искуство у области заштите људских и мањинских права и основних слобода, анализе или надзора над радом државних органа, безбедности, односно мандата, функционисања и реформи полиције.
IV Документација која се доставља
1. Докази које достављају удружења и друге организације цивилног друштва:
·кoпиjа рeшeњa o упису у рeгистaр у складу са Законом[1];
·кoпиjа акта о оснивању, односно Статута (део који се односи на циљеве организације);
·изјава којом удружење, односно организација предлаже кандидата.
2. Докази који се достављају за кандидата за члана:
·биографија кандидата;
·мотивационо писмо у којем се истиче на који начин кандидат може допринети раду Комисије;
·доказ да је кандидат држављанин Републике Србије (копија уверења о држављанству Републике Србије, копија/очитана лична карта, копија пасоша и сл.);[2]
·доказ да је кандидат члан или да је ангажовани у удружењу или организацији која га предлаже (потврда, фотокопија чланске карте или други доказ);
·доказ да се против кандидата није водио дисциплински поступак у удружењу, односно организацији (потврда, уверење удружења, односно организације);
·уколико постоји пожељно је доставити доказ о искуство у раду радних група и других радних и саветодавних тела које формирају органи државне управе у последње три године (списак радних тела са приложеним копијама решења о именовању, потврда удружења или организације);
·уколико постоји пожељно је доставити листу научних или стручних радова или публикација, односно пројеката из областиљудских и мањинских права и основних слобода, безбедности, односно мандата, функционисања и реформи полиције, у којима је кандидат учествовао (списак са референцама).
V Рок, начин и процедура подношења пријаве
Рoк зa пoднoшeњe пријава je 13. септембар 2017. године.
Заинтересована удружења и друге организације цивилног друштва дужна су да своје пријаве доставе искључиво поштом, у затвореној коверти на адресу:
Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом
Владе Републике Србије
Палата Србија, Булевар Михајла Пупина број 2, источни улаз;
11070 Нови Београ
сa нaпoмeнoм: “Прeдлaгaњe кaндидaтa за члaнoвe Комисијe за решавање притужби у седишту Министарства унутрашњих послова Републике Србије“.
VI Поступак селекције
Јавни позив је отворен од 23. августа 2017. године.
За потребе припреме и спровођења јавног позива биће формирана посебна комисија за предлагање представника јавности из реда удружења и других организација цивилног друштва за чланове Комисије за решавање притужби у седишту Министарства унутрашњих послова Републике Србије, која ће бити састављена од једног представника Министарства унутрашњих послова и два представника Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Владе Републике Србије.
Формирана комисија дужна је да, најкасније у року од 30 дана од дана означеног за истек рока за подношење пријава, донесе Одлуку о кандидатима који се предлажу министру унутрашњих послова за избор у чланство у Комисији за решавање притужби у седишту Министарства унутрашњих послова Републике Србије.
Коначна одлука о избору, као и сам Јавни позив, објавиће се на званичним интернет страницама Министарства унутрашњих послова www.mup.gov.rs и Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом www.civilnodrustvo.gov.rs.
Евентуална питања око поступка предлагања кандидата могу се упутити Милени Бановић, шефици Одсека за планирање и стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва у Канцеларији, на е-mail адресу office@civilnodrustvo.gov.rs или телефоном на 011/311-38-95.