Влада Републике Србије је у претходном периоду основала саветодавна тела у три области које су од посебног значаја за организације цивилног друштва.
Одлуком о образовању Савета за праћење реализације Акционом плана за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације за период од 2014. до 2018. године („Службени гласник РС", бр. 59/2018) у рад поменутог савета укључени су представници 5 организација цивилног друштва који ће, заједно са представницима надлежних органа државне управе, пратити напредак у извршењу мера и активности предвиђених Акционим планом.
Председница Владе формирала је Савет за филантропију („Службени гласник РС“, бр. 65/2018) са задатком да предлаже развојну политику у области филантропије и разматра питања попут повезивања и сарадње релевантних актера у области развоја филантропије, уподобљавања правног и финансијског оквира у овој области, укључујући давање предлога и мишљења о изменама прописа, као и промовисања филантропије и друштвено одговорног пословања у Републици Србији и ка међународној заједници. Одлуком о оснивању Савета за филантропију („Сл. гласник РС“, бр. 65/2018) за чланове су именовани представници 6 организација цивилног друштва.
Законом о Националном оквиру квалификација Републике Србије („Службени гласник РС“, бр. 27/2018) предвиђено је оснивање Савета за Национални оквир квалификација Републике Србије као саветодавног тела Владе које даје препоруке о процесу планирања и развоја људског потенцијала у складу са јавним политикама у области целоживотног учења, запошљавања, каријерног вођења и саветовања. У складу са Законом, путем јавног позива Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом и Министарства просвете, науке и технолошког развоја изабран је представник једне организације цивилног друштва који је Решењем о именовању чланова Савета за Национални оквир квалификација Републике Србије („Службени гласник РС“, бр. 27/2018) именован за члана овог тела.
За стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва и унапређење сарадње органа државне управе и цивилног друштва од посебне је важности што су у састав и рад основаних савета укључени представници цивилног сектора. На тај начин отвара се простор за унапређење дијалога између два сектора, али и додатно подстиче њихова сарадња у решавању значајних друштвених питања од заједничког интереса.
Учешће организација цивилног друштва у радним групама и другим радним и саветодавним телима представља висок, трећи ниво њиховог укључивања у процес доношења прописа, дефинисан Смерницама за укључивање организација цивилног друштва у процес доношења прописа ("Службени гласник РС", бр. 90/2014).
Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом овим путем изражава снажну подршку јачању међусекторске сарадње путем оваквих и сличних активности.